Hľadaj:

Dnes je Utorok 28.mája 2024, meniny má: Viliam zajtra: Vilma

Nedeľa Božieho slova - 26. 1. 2020

Nedeľa Božieho slova - 26. 01. 2020

 

V živote prežívame rôzne chvíle. Tak je to aj v našom živote viery. V  mysli sa nám vynára viacero otázok. Iste i táto: Môže viera obohatiť život človeka? Ba v ťažších chvíľach si kladieme aj tvrdšiu otázku: Kde je Boh?

Odpoveď je jednoduchá. Záleží od toho, ako pochopíme a najmä, ako sa budeme snažiť žiť najväčšie dary, ktoré ako veriaci máme.

 

Sú to predovšetkým Božie slovo, sviatostný Kristus, Panna Mária (tá je veľkou pomocou) a svätí, ktorí sú pre nás povzbudením.

Prežívame Nedeľu Božieho slova, preto je potrebné, aby sme dnes zvlášť venovali pozornosť tomuto daru.

Dôležité je dobre si uvedomiť Ježišov prísľub: „Som s vami po všetky dni, až do skončenia sveta.“

Ako je Ježiš s nami? Predovšetkým  v Božom slove a Eucharistii.

Vždy keď počúvame alebo čítame zo Sv. písma,  je  Ježiš prítomný vo svojom slove, lebo to on sám k nám hovorí.  Je  prítomný v obete svätej omše aj v osobe toho, kto ju slúži, lebo teraz sa prostredníctvom kňazov obetuje ten istý, čo kedysi obetoval seba  na kríži, ale je prítomný najmä pod eucharistickými spôsobmi. Taktiež je prítomný s nami  rovnako v každej sviatosti, lebo  každá sviatosť, ktorú prežívame, je pre nás dotykom  Božej lásky. 

Vráťme sa k hodnote Božieho slova. Sväté písmo, to nie je čosi ľudské, ale nadprirodzené. Ako nás učí katechizmus, sú to Bohom zjavené pravdy, ktoré Boh vnukal svätopiscom a tí ich písali. Majme Sv. písmo veľkej úcte. Čítajme a rozjímajme predovšetkým nad prvými štyrmi knihami Nového zákona, čiže nad evanjeliami. Sv. Hieronym napísal, kto nepozná evanjelium, nepozná Krista. Z toho vyplýva, kto nepozná Krista, nemôže žiť Krista.

Čo všetko človek počas života prečíta, ale to najcennejšie, čo môže prečítať je Sv. písmo. Každý kresťan by ho mal prečítať aspoň raz za život.

Prežívame nielen Nedeľu Božieho slova, ale i Rok Božieho slova, preto vás chcem povzbudiť k jednej veľkej, ale pri  tom vzácnej úlohe: každý deň čítať jednu kapitolu Svätého písma. Tiež vás chcem povzbudiť začať čítať najskôr Nový zákon.

Ak začnete odteraz čítať každý deň jednu kapitolu, vychádza to na deväť mesiacov, teda presne dokedy prežívame Rok Božieho slova, ktorý ako viete končí na sviatok sv. Hieronyma, ktorý slávime 30. septembra.

Je to také symbolické, matka  prežíva tehotenstvo deväť mesiacov a potom sa teší z narodenia nového života. Obrazne povedané, my po deviatich mesiacov čítania Nového zákona môžeme v sebe zrodiť  najcennejší Boží život.

Nedávno sme slávili spomienku sv. Františka Saleského. Ako mladý človek mal všetko, po čom by dnes tak túžili mnohí a najmä mladí ľudia a predsa nebol šťastný.

Bol  šľachtic. Mal vysoké vzdelanie. Bol bohatý, dokonca  krásny.  A predsa nemal to najdôležitejšie.  Nevedel sa často ovládať, bol spurný, zlostný. Jednoducho chýbal mu vnútorný pokoj a vyrovnanosť, dôstojnosť. Hodnoty, bez ktorých  človek nemá opravdivú radosť zo života. Čo mu pomohlo?

Zadíval sa hlbšie na Ježiša. Život a dobrota Ježišovho Srdca  ho fascinovali.

Pochopil, že ak chce človek vypadať dobre, musí mať pred sebou  zrkadlo. A ak chce človek vypadať duchovne dobre, potrebuje duchovné zrkadlo a tým je Ježišovo srdce. A podobne, ak chce veriaci človek byť opravdivo múdry, nestačí prečítať veľa kníh, skrípt, čo je iste užitočné, ale musí nadovšetko čítať a poznávať najcennejšiu knihu Sväté písmo.

Čo na záver? Alebo krajšia otázka: Ako vás povzbudiť ?

Voľakedy ma veľmi oslovil obraz zo života Dostojevského. Keď sa ako mladý človek bil za spravodlivosť cárskeho Ruska, dostal sa na Sibír. Cestou, keď bol vedený v putách, mu istá starenka hodila do rúk malé SP. 5 ťažkých rokov prežil vďaka tejto knižočke. I jeho ďalší život bol už prežívaný cez najväčšie hodnoty, čo vyjadril krásnymi slovami: „Nepoznám nič krajšie a šľachetnejšie ako je Božie slovo. Ono ma robí človekom pokoja, krásy a najmä nádeje v každej chvíli života.“ Je na nás, čo nám pomôže, aby sme boli ľudia pokoja, krásy a nádeje. Kiež by to bolo Božie Slovo.  Amen

Joomla templates by a4joomla

Pripomienky k stránke: admin(zavináč)farnost-strecno.sk