Hľadaj:

Dnes je Štvrtok 25.júla 2024, meniny má: Jakub zajtra: Anna, Hana

Príhovor veriacim v Strečne v nedeľu 5. apríla

Drahí bratia a sestry, mladí priatelia, milé deti.

Vstupujeme do veľkého týždňa. Je to najsvätejší týždeň v cirkevnom roku. V našom vnútri sú rôzne otázky a pocity. Je možné ho prežiť hodnotne, keď  nemôžeme prichádzať do Božieho chrámu, byť fyzicky prítomný na dojímavých obradoch, ktoré vždy bývali v  týchto dňoch?  Neraz príbeh môže dať silnejšiu odpoveď, než akékoľvek múdre slová. Nech tentoraz je pre nás tento povzbudením táto udalosť. 

 

Bohatý obchodník si najal lietadlo. Počas letu sa zrazu strhla   silná búrka. Pilót  si všimol, že horí motor. Jediná šanca na záchranu bolo čím skôr pristať. Leteli  práve ponad more. V tom zbadal malú škvrnu. Uvedomil  si, že je to   ostrov. Keď sa ocitli  tesne nad ostrovom vyskočil najskôr obchodník a potom pilót.  Pilotovi začal horieť padák. Obchodník len videl, ako  sa zrútilo lietadlo do mora a pilot  na zem. Pri pohľade na   jeho  mŕtve telo  odpadol. Keď sa prebral,  okolo neho stáli ľudia zo znetvorenými tvárami. Uvedomil si, že sú to  malomocní ľudia.  Od strachu  opäť odpadol.  Prebral sa až  v malej izbičke a zbadal, že nad ním stojí   kňaz s  krížom na hrudi. Pochopil, že je to misionár.

Zmohol sa na jedinú otázku:„ Prečo ste prišiel medzi týchto ľudí“?

Kňaz odpovedal :“Chcel som sa obetovať. Tu som šťastný, lebo medzi týmito ľuďmi môžem najviac napĺňať hlavný Kristov príkaz, ktorým je láska k Bohu a k blížnemu. To bude raz v hodine smrti  najdôležitejším kritériom, aká bude  naša celá večnosť“. Bohatý muž začal premýšľať,  aký bol jeho  doterajší  život. Hnal sa vášnivo za šťastím. Hľadal ho v peniazoch, v kariére, v túžbe po moci i za cenu zla, intríg, podvodov.

A zrazu  tento misionár mu ukazuje novú cestu. S dojatím pozeral  na jeho  kríž. A ani nevie ako, začne mu rozprávať svoj život: „ Bolo to dávno. Mal som 19 rokov, keď mi umrela  matka. Neplakal som,  moje srdce bolo tvrdé. Túžil som po bohatstve. Matka a brat  milovali Boha a ľudí, preto som ich nenávidel. V jednej chvíli ma napadlo,  že brata  zabijem. Otec bol ťažko chorý, majetok bude môj. Jedného dňa, keď som mal vypité som mu prebodol dlaň pravej ruky. Pritom som mu nadával a  povedal prečo ho nenávidím.  Na druhý deň brat zmizol.

Rád by som napravil svoje hriechy, začal žiť takým životom ako vy. Na to však nemám síl“.  Misionár mu odpovedal:

„Nemusíte žiť až tak ako ja. O dva týždne príde loď,  ktorá privezie lieky. Môžete odísť a doma začať žiť nový život. Opravdivá láska k Bohu a k blížnemu sa dá žiť všade a v každej chvíli“.

V živote ľudí sa odohrávajú rôzne príbehy. Našťastie v našom živote nie až takéto.

A  predsa sú chvíle, kedy sa niečo podobné  odohráva aj v našom živote.

Tými chvíľami sú dni veľkého týždňa,  kedy pred našim   duchovným zrakom má byť upriamená pozornosť na kríž viac ako inokedy. Na spoločnú svätú spoveď, na dojímavé obrady  do kostola tentoraz nemôžeme ísť, ale premýšľať nad životom, vzbudiť si dokonalú ľútosť nad našimi hriechmi, postaviť sa pokorným srdcom pod Kristov môžeme všetci. Urobme tak. Konajme to, čo môžeme.

Obrazne povedané pretvorme naše domy  na kostol. Postavme si v izbe  na stôl kríž, vedľa neho položme  Písmo sväté a sviecu.  Jedine pri pohľade na kríž načerpáme novú silu.  Pri pozornom čítaní svätého Písma, najmä v statiach o umučení nášho Pána nájdeme  odpoveď na zmysel, ale i utrpenie nášho  života. Pri pohľade na zapálenú sviecu pochopíme,  kde je pre nás najväčšie  svetlo aj v tmách nášho súčasného neľahkého  života. Nezabudnime:  Najväčšie bohatstvo človeka je jeho duchovná vyrovnanosť. Keď sa o túto hodnotu budeme snažiť, potom nielen tento vzácny týždeň, ale  každý  v našom ďalšom živote môže byť veľký.

Prajem a vyprosujem vám, aby nikomu z vás, z nás nikdy nechýbalo toto najväčšie bohatstvo.

                                                               Váš kňaz Michal Keblušek

 

Na záver ešte mimoriadny pozdrav pre mladých v našej farnosti k 35. Svetovému dňu mládeže:


Pozdravujem všetkých mladých v Strečne, myslím dnes zvlášť na vás.

Mladí priatelia, dnes sa v Cirkvi slávi 35. svetový deň mládeže. Je to dnes váš deň. Všetkým vás pozdravujem, prajem a vyprosujem vám na príhovor Božej matky veľa  síl a odvahy otvoriť sa pre Božiu lásku. Sv. otec František k tomuto dňu vydal posolstvo zvlášť pre vás. Môžete si nájsť v sekcii Oznamy pre birmovancov alebo po klinutí na pokračovanie článku cez Nasled. >>

Joomla templates by a4joomla

Pripomienky k stránke: admin(zavináč)farnost-strecno.sk