Hľadaj:

Dnes je Štvrtok 25.júla 2024, meniny má: Jakub zajtra: Anna, Hana

Príhovor veriacim v Strečne v nedeľu 22. marca

Možno si ešte niektorí pamätáte na príhovor, ktorý  som sa mal počas svätej omše  na začiatku   roka. V jeho úvode to boli tieto slová: Vo svojom vnútri si kladieme otázku, čo nám prinesie tento rok? A to zaiste  aj preto, že sme svedkami  toľkých nešťastí, ktoré sa dejú vo svete. My  vieme,  že nie  je v našej moci poznať odpoveď na túto otázku. Avšak vieme, že v našej moci je s  akou vyrovnanosťou sa postavíme k tomu, čo nám tento rok prinesie.  Vedieť sa postaviť s vyrovnanosťou ku každej chvíli života to je to  najväčšie šťastie.

 

Keď som hovoril tieto slová, ani mne, ani nikomu z vás nenapadlo, aká ťažké chvíle nás  čakajú. Dnes už poznáme odpoveď. Situácia, v ktorej sme sa ocitli, je nesmierne ťažká. Avšak  teraz  je najdôležitejšie vedieť sa k nej  postaviť s vyrovnanosťou, lebo to je v týchto dňoch skutočne najväčšie šťastie. A práve k  tomu vás  chcem cez našu web stránku aj túto nedeľu  povzbudiť niekoľkými myšlienkami.  V úvode roka  som vám ponúkal žiť hodnoty, pre ktoré je možné otvoriť sa  v  Božom chráme.  Keďže túto možnosť toho času  nemáme, chcem vám ponúknuť hodnoty, ktoré sa dajú žiť aj mimo chrámu.

Máte  viac času, preto sa viac modlite. Nezačínajte, neprežívajte,  nekončite  deň bez modlitby. Modlite sa modlitby, ktoré poznáte, ktoré máte v modlitebných knižkách, ktoré môžete nájsť na internete. Modlite sa ruženec ako i korunku k Božiemu milosrdenstvu.  Prihovárajte  sa Pánu Bohu aj svojimi slovami, tak ako to cítite, prežívate.  Hovorte o všetkom  Bohu  ako svojmu priateľovi. Modlite sa v rodinách spoločne. Spoločná modlitba je najcennejšou chvíľou jednoty. Uvedomujem si, že mnohí sa vo svojich rodinách z vážnych dôvodov nemôžete stretávať. Ale duchovne prepojení môžete byť stále a to je tiež vzácna chvíľa jednoty. Opäť  povzbudzujem, aby sme sa v našej farnosti, teda v našej rodine,   naďalej duchovne spájali najmä v čase od 17.30 do 18.00 hod.

Počúvajte alebo sledujte pozorne a nábožne sväté  omše prostredníctvom Rádia Lumen alebo TV Lux. V týchto dňoch sa veľa  hovorí o duchovnom svätom prijímaní. Je to správne. Sv. Terézia Avilská nás k tomu povzbudzuje nádhernými slovami: „Keď nemáte možnosť ísť na sv. prijímanie, prijímajte duchovne sv. prijímanie. Keď tak budete konať často, vám to prinesie duchovné ovocie, príde do vášho srdca nový pokoj a radosť.“

V posledných dňoch  často počujeme jedno slovo: karanténa. Mnohým  ľuďom, najmä starším  sa pre ich dobro odporúča byť v karanténe.  Niektorým  ľuďom chýba,   že sa nemôžu  stretávať, navštevovať  ľudí, najmä tých, ktorí by to veľmi potrebovali.

Jestvuje však aj iný pojem a to je duchovná karanténa. V tej sme sa ocitli všetci. Ale práve v nej máme veľkú možnosť modliť sa, prijímať duchovné sv. prijímanie. Taktiež máme možnosť  čítať viac a predovšetkým to, čo je mravne dobré, čo nás neoberie, ale čo nás duchovne  obohatí. A nadovšetko je tu chvíľa viac sa  obetovať  pre druhých. Tu prosím najmä mladších, aby vedeli myslieť na starších a najmä, keď je to potrebné, aby im pomohli svojou ochotou a službou.  Možno si ani neuvedomujeme, že máme možnosť vytvoriť síce skryté, ale o to vzácnejšie veľké spoločenstvo lásky.

Jedno dievčatko čakala ťažká operácia. Pred ňou sa jej lekár prihovoril: „Teraz ťa uspíme, počas tvojho spánku ťa budeme operovať, aby si mohla byť znova zdravá. Keď skončíme,  ty sa potom opäť prebudíš.“ Dievčatko povedalo: „Ale ja sa pred spaním vždy modlím.“ Kľakla si a začala sa modliť: „Chválim ťa, Pane. Daj silu týmto ujom a tetám, aby ma dobre operovali.  Keď sa zobudím, aby som mohla byť opäť zdravá.“ Všetci mali zarosené oči. Operácia dopadla dobre. Jeden z lekárov bol taký dojatý, že večer  si po 30 rokoch kľakol a modlil sa. Tento lekár priznáva, že vďaka tomuto  dievčatku našiel pravú radosť a nový pokoj, lebo odvtedy sa pravidelne modlieva.

Nasledujte tohto  lekára, modlite sa, nebojte sa padnúť na kolená aj po rokoch, otvorme sa pre hodnoty, ktoré nám nemusia nikdy chýbať,  lebo tie prinášajú  radosť a pokoj, čo vám všetkým prajem a vyprosujem.

 

Joomla templates by a4joomla

Pripomienky k stránke: admin(zavináč)farnost-strecno.sk