Hľadaj:

Dnes je Štvrtok 25.júla 2024, meniny má: Jakub zajtra: Anna, Hana

Generálna oprava organa

 (Aktualizované 16.5. - na konci článku) V týchto dňoch sa  koná  generálna oprava organa. Orgán je zložitý stroj, ktorý obsahuje tisíce komponentov, ktoré sa časom opotrebúvajú. Odhaduje sa , že náš  organ má 180 rokov. Počas jeho prevádzky sa uskutočnilo niekoľko pozitívnych reparačných zásahov.

Napríklad niektoré píšťaly boli vymenené za nové. Ale zostali závažné problémy, ktoré sa doteraz neriešili. Najväčší z nich je tzv. vzdušnica. Je to  jeden z najdôležitejších komponentov, ktorá počas prevádzky organa nebola doposiaľ demontovaná. Obsahuje niekoľko ventilov, ktoré je potrebné vymeniť, ako i skorodovaných pružín, ktoré časom praskajú, a z toho dôvodu je potrebné ich taktiež vymeniť. Vzdušnica je ťažko prístupná. Vďaka šikovnosti a obetavosti pána organistu, ktorý tento problém dočasne riešil, sa dalo ešte ako tak hrať na našom organe. Tieto práce bude vykonávať firma Peter Masaryk, ktorá má v očiach mnohých kňazov najväčšiu dôveru.  Ak sa chcú tieto práce dôkladne vykonať, termín opravy sa nedá vopred odhadnúť. Preto prosím o pochopenie, že nejaký čas budú sv. omše bez hry na organe.

 


14.2.2020

Počas predchádzajúcich dní sa reparovali drevené orgánové píšťaly a píšťalnice, ktorých  je niekoľko sto kusov. Nakoľko boli napadnuté drevokazným hmyzom, sa prevádza ich konzervovanie, ktoré  zabezpečí ich správnu intonáciu, teda, aby boli opäť funkčné.  Na našej farskej web. stránke je uvedené viac o týchto prácach a v sekcii  galérii máte  fotografie,  dokumentujúce tieto práce.


21.2.2020

Z organa sa demontovala vzdušnica, registrové hriadele, prospektové píšťalnice, zásuvky vzdušníc a držiaky prospektových píšťal. Všetky tieto  komponenty sa budú chemicky impregnovať a petrifikovať. Zistilo sa, že vo vzdušnici sú pôvodné skorodované bronzové pružiny, preto sa všetky musia vymeniť. Tónové ventily vzdušnice sú pokryté pôvodnou starou  tesniacou poškodenou a stvrdnutou ventilovou kožou. Z toho dôvodu je nutné, aby sa tieto ventily kompletne nanovo prekožovali. Taktiež sa v týchto dňoch na chóruse kvôli zamedzeniu chladu  vymenili nevyhovujúce, netesniace dvere za  tepelnoizolačne a požiarne  dvere. 


14.3.2021

Po petrifikácii a konzervácii sa finalizujú tónové ventily vo vzdušnici. Nové bronzové dvojramenné pružiny a tónové ventily s novým pokrytím ventilovej kože sa postupne inštalujú do ventilovej komory vzdušnice. Taktiež sa osadzajú nové tesnenia na výstupy zásuvkovej vzdušnice v počte cca 400 ks. Nové tesnenia sa osádzajú aj na prospektových štokoch. Na našej farskej web. stránke si  v sekcii  galérii môžete pozrieť najnovšie  fotografie,  dokumentujúce tieto práce.

 

28.3.2021 

I počas minulého týždňa sa pokračovalo na generálnej oprave nášho organa. Konkrétne konali sa práce na generálke vzdušnice, oprave dreveného píšťalového fondu a výrobe zničených komponentov. Na našej farskej web. stránke si  v sekcii  galérii môžete pozrieť najnovšie  fotografie,  dokumentujúce tieto práce.

 

11. 4. 2021

Prevádzali sa práce na oprave dreveného píšťalového fondu a výrobe zničených komponentov drevokazným hmyzom a taktiež sa prevádzali dokončovacie práce na organových komponentoch

 

25.4. 2021

Realizovali sa preventívne impregnačné nátery skrine proti drevokaznému hmyzu, finalizovala sa montáž mechanickej traktúry, opravovala  sa subbasová vzdušnica  a taktiež sa menili  opotrebované kožené tesnenia.

9.5.2021

Previedli  sa estetické úpravy na prospektových píšťalách. Pri postupnom ukladaní orgánových štokov sa v drevených píšťalách menili na ladiacich zátkach tesniace kože a vymenil sa  poškodené nohy píšťal. Píšťaly sa vkladajú do organovej skrine a postupne sa intonujú a ladia.

16.5.2021 

Previedli sa záverečné: intonácie, ladenia a korekcií píšťal. Taktiež sa vykonala generálna oprava tretej vzdušnice. Previedlo sa utesnenie zátok píšťal a výmeny nôh poškodených píšťal.

Joomla templates by a4joomla

Pripomienky k stránke: admin(zavináč)farnost-strecno.sk