Hľadaj:

Dnes je Nedeľa 25.septembra 2022, meniny má: Vladislav zajtra: Edita

Opravné práce farského kostola sv. Žofie v r. 2021

12.7. 2020

Následkom dlhodobého vlhnutia a znehodnotenia omietok tak vonkajších, ako i vnútorných bolo potrebné pristúpiť k opravným prácam kostola. Najskôr sa   previedla  okolo celého kostola demontáž dlažby a  podsypu, ktoré sa uložilo na skladové miesto. Tieto práce vykonali naši obetaví veriaci, ktorým vyjadrujem  veľké pán Boh zaplať. Práce, ktoré nie sú náročné, si budeme realizovať sami. Špecializované práce bude vykonávať firma Somma podľa odborného posudku Ing.  Baka, ktorý sa problematike priesaku spodných vôd do múrov, venuje dlhodobo. 


19. 7. 2020

Po rozobratí a uložení zámkovej dlažby, sa zistilo, že pod touto dlažbou bol pôvodný betónový chodník, ktorý sa musel odstrániť, aby následne mohli prebiehať potrebné sanačné práce, ktoré sa začali realizovať. 


26.7. 2020

Ukončili sa výkopové práce okolo celého kostola.  Ďalej sa  realizovali práce na hrubom očistení podzemných stien a finálne čistiace práce vysokým tlakom vody. Niekoľko dní musí nasledovať technologická prestávka kvôli prirodzenému presušeniu stien.  Následne sa bude prevádzať odsoľovanie stien.


16.8. 2020

Realizovalo  sa vyspravenie   dier podzemných stien vápennou maltou a previedla sa aplikácia odsolenia muriva.


23.8. 2020

Realizovali sa sanačné práce  na podzemných stenách pred nástrekom   prvej vrstvy prípravkom značky „Baumit“.  Po vyzretí prvej základnej vrstvy sa naniesla sanačná vyrovnávajúca vrstva a následne finálna sanačná omietka. 


30. 8. 2020

Na sanačné omietky bola nalepená ochranná vrstva stvrdnutého XP polystyrénu. Plánuje sa zaviesť voda do sákrstie, aby sa nemuselo pri upratovaní kostola, ako i polievaní, či výmene vody kvetom  chodiť ďaleko pre vodu. Z toho dôvodu bola upravená časť nábytku v sákrstii, aby sa dalo dostať k zadnej stene, čo napomohlo i k tomu, aby sa zistilo v akom  zaplesnenom stave je táto stena.


6.9.2020

Po nalepení ochrannej vrstvy polystyrénu bola technologická prestávka. Následne sa previedla montáž drenážneho odvodnenia, ktoré následne bude napojené na splaškový systém strechy.

 

13.9.2020

Previedla sa  montáž drenážneho odvodnenia, ktorý sa  napojil na spláškový systém strechy. Medzi vrstvou drenážneho systému a  zásypu bola natiahnutá separačná vrstva z geotextílie.  Následne sa previedol  zásyp výkopu podzemných stien.

 

20.09.2020

Pokračovalo sa  s výkopovými prácami kvôli pripojeniu vody do kostola. Z ľavej strany kostola do zeme sa položil elektrický kábel a  zabetonovala  sa rúra, čo všetko bude slúžiť  pre osadenie Vianočného stromčeka pred kostolom.   Previedli sa výkopové  práce kvôli  odvodneniu svahu  nad kostolom.


27.09.2020

Previedol sa  výkop odvodňovacej ryhy, do ktorej sa uložila separačná vrstva z geotextílie. Následne do nej bola vložená odvodňovacia perforovaná rúra. Ryha bola ukončená 4 metrovým výkopom, ktorý slúži ako prirodzený trativod. Popri týchto prácach sa previedli z vonku kostola do sákrstie dva jadrové vrty, ktoré budú slúžiť pre napojenie vodovodu a kanalizácie


4.10.2020

Previedol sa  zásyp odvodňovacej ryhy. Do sákrstie bol nainštalovaný   vodovod s bojlerom na teplú vodu.


10.10. .2020

Ukončila  sa 1 etapa sanačných prác okolo kostola.


1.11.2020

Previedli sa terénne úpravy okolo celého kostola. Po celej ploche sa nasiala tráva. Definitívna úprava zeminy sa bude realizovať až v jarných mesiacoch budúceho roka, nakoľko je hlina  premočená dlhodobým dažďom. Zároveň sa bude pokračovať v 2 etape sanačných prác. 

Fotografie z týchto prác si môžete pozrieť v sekcii: „Galéria“.

Joomla templates by a4joomla

Pripomienky k stránke: admin(zavináč)farnost-strecno.sk