Hľadaj:

Dnes je Nedeľa 07.marca 2021, meniny má: Tomáš, zajtra: Alan, Alana
channel1.jpgchannel7.jpgchannel9.jpgchannel16.jpgchannel8.jpgchannel13.jpgchannel5.jpgchannel3.jpgchannel17.jpgchannel11.jpgchannel4.jpgchannel14.jpgchannel15.jpgchannel6.jpgchannel12.jpgchannel2.jpgchannel10.jpg

Generálna oprava organa

 (Aktualizované 21.2 - na konci článku) V týchto dňoch sa  koná  generálna oprava organa. Orgán je zložitý stroj, ktorý obsahuje tisíce komponentov, ktoré sa časom opotrebúvajú. Odhaduje sa , že náš  organ má 180 rokov. Počas jeho prevádzky sa uskutočnilo niekoľko pozitívnych reparačných zásahov.

Napríklad niektoré píšťaly boli vymenené za nové. Ale zostali závažné problémy, ktoré sa doteraz neriešili. Najväčší z nich je tzv. vzdušnica. Je to  jeden z najdôležitejších komponentov, ktorá počas prevádzky organa nebola doposiaľ demontovaná. Obsahuje niekoľko ventilov, ktoré je potrebné vymeniť, ako i skorodovaných pružín, ktoré časom praskajú, a z toho dôvodu je potrebné ich taktiež vymeniť. Vzdušnica je ťažko prístupná. Vďaka šikovnosti a obetavosti pána organistu, ktorý tento problém dočasne riešil, sa dalo ešte ako tak hrať na našom organe. Tieto práce bude vykonávať firma Peter Masaryk, ktorá má v očiach mnohých kňazov najväčšiu dôveru.  Ak sa chcú tieto práce dôkladne vykonať, termín opravy sa nedá vopred odhadnúť. Preto prosím o pochopenie, že nejaký čas budú sv. omše bez hry na organe.

 


14.2.2020

Počas predchádzajúcich dní sa reparovali drevené orgánové píšťaly a píšťalnice, ktorých  je niekoľko sto kusov. Nakoľko boli napadnuté drevokazným hmyzom, sa prevádza ich konzervovanie, ktoré  zabezpečí ich správnu intonáciu, teda, aby boli opäť funkčné.  Na našej farskej web. stránke je uvedené viac o týchto prácach a v sekcii  galérii máte  fotografie,  dokumentujúce tieto práce.


21.2.2020

Z organa sa demontovala vzdušnica, registrové hriadele, prospektové píšťalnice, zásuvky vzdušníc a držiaky prospektových píšťal. Všetky tieto  komponenty sa budú chemicky impregnovať a petrifikovať. Zistilo sa, že vo vzdušnici sú pôvodné skorodované bronzové pružiny, preto sa všetky musia vymeniť. Tónové ventily vzdušnice sú pokryté pôvodnou starou  tesniacou poškodenou a stvrdnutou ventilovou kožou. Z toho dôvodu je nutné, aby sa tieto ventily kompletne nanovo prekožovali. Taktiež sa v týchto dňoch na chóruse kvôli zamedzeniu chladu  vymenili nevyhovujúce, netesniace dvere za  tepelnoizolačne a požiarne  dvere. 


Joomla templates by a4joomla

Pripomienky k stránke: admin(zavináč)farnost-strecno.sk